MARZEC 2017 - POLECAMY

Chłopiec w pasiastej piżamie / John Boyne ; przeł. Paweł Łopatka. - Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2007.

Właściwie książki tej nie trzeba reklamować - doskonały film Marka Hermana z 2008 roku zrobił jej darmową promocję, jednak jest to lektura godna uwagi ze względu na walory moralne i artystyczne. Słowo "porażająca" dokładnie oddaje treść opowieści o przyjaźni dwóch chłopców żyjących po dwóch stronach siatki otaczającej obóz koncentracyjny. Cierpienia ofiar wojny światowej są oczywiste i zrozumiałe, ale trudniej nam wczuć się w rolę członków rodzin sprawców i zbrodniarzy. A te osoby przecież musiały po wojnie uporać się traumą, jaką było uczestnictwo ich ojców, braci, synów w zorganizowanej masowej zbrodni. Ze wszech miar mądra i pouczająca lektura!

 

Pokój / Emma Donoghue ; przeł. Ewa Borówka. - Katowice : Sonia Draga,2011.

Sytuacja jak wyżej : na podstawie także tej powieści powstał znakomity, obsypany wieloma nagrodami, łącznie z Oscarem i Złotym Globem, film Lennego Abrahamsona z 2015 roku. Jest to opowiedziana słowami kilkuletniego chłopca historia uwięzionych w piwnicznym pokoju matki i małego dziecka. Niezwykła i zapadająca w serce powieść jest przedstawieniem psychiki człowieka urodzonego i wychowanego w niewoli. Niezwykła miłość matki, która stara się stworzyć mu namiastkę normalności w klaustrofobicznej przestrzeni i rosnąca z jego wiekiem ciekawość przedstawione są przez Emmę Donoghue z niezrównanym mistrzostwem.

 

Dwaj w morzu pływacy / Jamie O"Neill ; przeł. Violetta Dobosz. - Toruń : "C&T", 2007.

Gdy myślimy o literaturze irlandzkiej natychmiast nasuwają nam sie James Joyce i jego "Ulisses". Ta irlandzka perła literatury znajduje od czasu do czasu następców Wielkiego Mistrza - polskie wydawnictwo "C&T" na okładce książki Jamiego O"Neilla umieściła nawet informację : "Ulisses" XXI wieku! Tylko Irlandczyk mógł to tak oddać... Mistrzowska biegłość pisarza w kreśleniu kontrowersyjnych postaci bohaterów powieści, wielowątkowość fabuły, wrażliwość i artyzm słowa przemawiają za tym, by pisarza uhonorować porównaniem: prawie jak "Ulisses"...

 

love,rosie / Cecelia Ahern ; przeł. Joanna Grabarek. - Warszawa : Wydawnictwo Akurat, 2014.

Stara, irlandzka legenda mówi o tym, że na końcu tęczy znajduje się garnek złota i śmiałek który tam podąży otrzyma nagrodę. Powieść autorki "PS Kocham Cię" mówi o przyjaźni i miłości a także o rozłące dwojga młodych ludzi. Magiczny związek Rosie i Alexa przetrwał mimo wielu lat i tysięcy kilometrów. Zakończona happy endem czyli spełnieniem miłości książka była już w Polsce wcześniej wydana pod innym tytułem : "Na końcu tęczy"! A na końcu tęczy znajduje się garnek złota...

KALENDARZ WYDARZEŃ

Lipiec 2020
Pn Wt Sr Cz Pi So Nd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
NADCHODZĄCE WYDARZENIE:
2020-07-16
godz. 18:00
Wirtualne spotkanie z Marcinem Ogdowskim

Biblioteka Główna
Wypożyczalnia Literatury dla Dorosłych
16.07.2020 r. godz. 18:00
Facebook @bibliotekajastrzebie

2020-07-30
godz. 18:00
Wirtualne spotkanie z Jakubem Kornhauserem

Biblioteka Główna
Wypożyczalnia Literatury dla Dorosłych
30.07.2020 r. godz. 18:00
Facebook @bibliotekajastrzebie

NAJNOWSZE FILMY
 

Wirtualne spotkanie z Rafałem Hetmanem

 

Wirtualne spotkanie z Łukaszem Dębskim

 

Wirtualne spotkanie z Łukaszem Orbitowskim

 

Zasmakuj w muzyce

 

Zasmakuj w komiksach

 

Zasmakuj w czasopismach

 

Zasmakuj w literaturze dziecięcej

 

Zasmakuj w litaraturze czeskiej

 

Legimi - Polecane #4

 

Legimi - Polecane #3

Plan postępowań o udzielenie zamówień publicznych.
WIĘCEJ
Zapraszamy do
współtworzenia zasobów
Śląskiej Biblioteki Cyfrowej
Stowarzyszenie Przyjaciół MBP
Uniwersytet Trzeciego Wieku
WIĘCEJ

NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail:

Wypełniając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysyłaniem informacji o wydarzeniach i nowościach dotyczących Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju. Podanie danych jest dobrowolne. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwość ich poprawienia, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu- Zdroju, ul. Wielkopolska 1a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój.

BIBLIOGRAFIA MIASTA JASTRZĘBIE-ZDRÓJ

WIĘCEJ

Zapytaj bibliotekarza
Imię i nazwisko: E-mail: Twoje pytanie:

Administratorem danych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu- Zdroju, ul. Wielkopolska 1a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielania odpowiedzi na przesłane zapytanie.

Propozycja zakupu
Imię i nazwisko: E-mail: W jakie, Twoim zdaniem, książki powinna zaopatrzyć się biblioteka:

Administratorem danych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu- Zdroju, ul. Wielkopolska 1a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielania odpowiedzi na przesłane zapytanie.