Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

MARZEC 2020 - POLECAMY

MARZEC 2020 - POLECAMY

Ja prowadzę! / Andrzej Seweryn ; rozmawiają Arkadiusz Bartosiak, Łukasz Klimke. - Warszawa : Wydawnictwo WAB, 2019.

Pasjonująca lektura dla miłośników sztuki, filmu i teatru. Podróż po życiu wybitnego aktora i ciekawego człowieka od lat młodzieńczych po wiek dojrzały i od tematyki prywatnej przez zawodową, publiczną a nawet sportową. O klasie aktorskiej Andrzeja Seweryna możemy się przekonać nie tylko z e scen teatralnych czy ekranów telewizyjnych (vide: wspaniała wersja monodramu „Szekspir forever!” Teatru Telewizji), ale też  z wywiadu-rzeki, którego współautorem i współprowadzącym dialog jest wybitny mistrz słowa mówionego.

Szaflarska : grać, aby żyć / Katarzyna Kubisiowska. - Warszawa : Wydawnictwo WAB, 2019.

Książka przedstawia mniej znane oblicze ikony polskiego kina i teatru, osoby która niemal do ostatnich dni długiego, stuletniego życia aktywnie realizowała swą pasję. Dowiadujemy się o trudnym charakterze i niełatwych relacjach z otoczeniem, o konsekwencjach i cenie jaką Szaflarska zapłaciła, bez reszty poświęcając się aktorstwu. Przejmujące wyznanie że pod koniec życia nie miała już bliskich osób, bo jej przyjaciele odeszli, stanowi memento dla wszystkich, którzy dla życiowej pasji poświęcają życie osobiste i prywatne.

Pejzaż : rozmowy z Mają Komorowską dawne i nowe / Barbara Osterloff. - Warszawa, 2017.

To książka- wywiad Barbary Osterloff ze wspaniałą polską aktorką. Zarówno opisy szczęśliwego dzieciństwa w Komorowie, grozy wojny, anegdoty o znanych postaciach ( sąsiadką Komorowskich była m.in. Maria Dąbrowska), jak późniejsze lata z niezwykłym doświadczeniem pracy w Laboratorium Grotowskiego stanowią wstęp do pracy w klasycznym teatrze. Maja Komorowska miała szczęście pracować z wybitnymi tekstami (Beckett, Bernhardt) reżyserami (Grotowski, Lupa, Libera, Jarocki). To szczęście zawodowe umożliwione zostało przez wybitny talent aktorski i niezwykłą u aktorki wewnętrzną walką rozpaczy i nadziei – jako pedagog propaguje ona hasło : Szukaj w sobie!. Intrygująca podróż po życiowej i zawodowej drodze niezwykłej postaci polskiej kultury.

Bowie : biografia / Maria Hesse, Fran Ruiz ; z hiszpańskiego przeł. Tomasz Pindel. - Katowice : Sonia Draga, 2019.

Dzieje człowieka piszącego / Kazimierz Orłoś. - Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2019.

Słynne rody : wybitni polscy przemysłowcy, artyści, politycy i naukowcy / Marcin. K. Schirmer. - W-wa : Muza - Sport i Turystyka, 2019.

Wybitne rody które tworzyły polską kulturę i naukę / Marcin K. Schirmer. - W-wa : Muza - Sport i Turystyka, 2017.

 Admirał Unrug 1884-1973 / Mariusz Borowiak. - Warszawa : Alma-Press, 2019.

Ludzie ze złota / Edyta Kowalczyk, Jakub Radomski. - Warszawa : Ringier Axel Springer Polska. Wydawca pbl, 2019.

 

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68