LITERACKIM TROPEM - ILUSTROWANA PRZYGODA Z KSIĄŻKĄ

LITERACKIM TROPEM – ILUSTROWANA PRZYGODA Z KSIĄŻKĄ to projekt, który zabierze nas w podróż pełną interesującej literatury, kultury i sztuki. Tropiąc ciekawą literaturę i spędzając czas w Bibliotece, można nie tylko świetnie się bawić, ale również rozwijać swoje zainteresowania. Planowane działania kierowane do dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym pozwolą zaprezentować nowości wydawnicze i ciekawe zjawiska zachodzące w literaturze dziecięcej. Na uczestników projektu czekają spotkania z pisarzami, warsztaty, konkurs plastyczny, impreza plenerowa, wycieczka Bajkobusem, spotkania z książką oraz inne formy zabaw zachęcające do kontaktu z książką. Literaturę tropić będziemy nie tylko w Bibliotece, ale i w przestrzeni miejskiej, co pozwoli na szerokie zaprezentowanie działań bibliotecznych oraz animację czytelniczą lokalnej społeczności.

Projekt trwa od kwietnia do sierpnia 2019 r. W tym czasie zaplanowano realizację następujących wydarzeń:

08.05, godz. 9:00-13:00 TROPICIELE DRUKU – warsztaty drukarskie dla dzieci w wieku szkolnym inspirowane sylwetką Jana Gutenberga. Dzięki nauce połączonej z zabawą, uczestnicy pokazu będą mieli niepowtarzalną okazję bezpośredniego kontaktu z pracą drukarza. Uczestnicy własnoręcznie wykonają odbitki składów drukarskich oraz otrzymają certyfikat młodszego czeladnika drukarza.

09.05, godz. 09:30 DZIENNIK Z LITERACKIEJ PODRÓŻY – warsztaty pisarskie z KATARZYNĄ RYRYCH autorką książek dla dzieci i dorosłych. Autorka jest dwukrotną laureatką Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren oraz laureatką Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Podczas warsztatów uczestnicy podejmą dyskusję inspirowaną książką O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych. Spotkanie adresowane jest dla dzieci z klas VI-VII.

12.05, godz.15:00 LITERACKA WYPRAWA – impreza plenerowa. W programie: czytanie wierszy dla dzieci, warsztaty plastyczne i artystyczne, wymiana książek, mobilna Biblioteka, pokaz sztuki kuglarskiej, występ szczudlarzy, pokaz baniek mydlanych, rodzinny konkurs wiedzy czytelniczej, animacje i zabawy.

13.05, godz.10:00 ZILUSTROWANE HISTORIE: Kopciuszek – przedstawienie teatru ilustracji Kamishibai dla przedszkolaków. To atrakcyjna forma promocji książki, która zachęci młodych widzów do aktywnego działania twórczego. Uczestnicy spotkania będą mieli okazję poznać bohaterów baśni klasycznych oraz wziąć udział w różnych formach zabawy.

15.05, godz. 9:00 ELF PSI ODKRYWCA – spotkanie autorskie z MARCINEM PAŁASZEM – autorem książek i słuchowisk dla dzieci nominowanym do nagrody w konkursie Książka Roku 2004 Polskiej Sekcji IBBY oraz laureatem wyróżnienia w konkursie im. Kornela Makuszyńskiego.
Inspirację do spotkania stanowić będzie seria książek o przygodach psa Elfa. Bohater wykreowany przez autora odkrywa otaczający go świat i zjawiska w nim zachodzące. Spotkanie adresowane jest dla dzieci z klas IV-V.

15.05, godz. 16:30 ILUSTRATOREK: Kolorowe zakładki – warsztaty plastyczne skierowane do dzieci w wieku szkolnym łączące umiejętności plastyczne z animacją czytelniczą. Działania inspirowane będą literaturą dziecięcą zgromadzoną w Bibliotece i zachęcą do sięgania po wartościowe książki.

16.05, godz. 10:00 ŁOBUZERSKA ESKAPADA – spotkanie autorskie z ELIZĄ PIOTROWSKĄ autorką i ilustratorką bajek dla dzieci oraz laureatką wielu nagród literackich i wyróżnień. Eliza Piotrowska jest autorką takich książek jak Wojtek. Żołnierz bez munduru, Ciocia Jadzia, Zmyślacz oraz serii Tupcio Chrupcio. Spotkanie adresowane jest dla dzieci z klas I-III.

28.05, godz. 10:00 CUDA DLA OKA – warsztaty ilustratorskie z MARIANNĄ OKLEJAK, której ilustracje nagradzane były w prestiżowych konkursach w Polsce i zagranicą; otrzymała m.in. nagrodę przyznaną przez Polską Sekcję IBBY. Warsztaty przeprowadzone będą w oparciu o książkę Cuda wianki prezentującą prace wzorowane na folklorze polskim. Warsztaty adresowane są dla dzieci klasy IV-VI.

03.06, godz. 08:00 i 10:00  KOMISKOWE POZDROWIENIA – warsztaty prowadzone przez ZBIGNIEWA MASTERNAKA – prozaika, autora scenariuszy filmowych, dramaturga, piłkarza. Podczas warsztatów zaprezentowane zostaną cechy charakterystyczne tego gatunku. Będzie to doskonała okazja do zaakcentowania wzajemnych relacji słowa i obrazu.  Efektem warsztatów będzie stworzenie krótkich form komiksowych. Warsztaty adresowane są dla dzieci z klas VI-VII.

05.06, godz. 16:30 ILUSTRATOREK: Wakacyjne pocztówki – warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku szkolnym łączące umiejętności plastyczne z animacją czytelniczą.

11.06, godz. 10:00 KOLOROWE PRZYGODY – spotkanie autorskie z RENATĄ PIĄTKOWSKĄ dla przedszkolaków. Pisarka otrzymała Nagrodę im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz, a w marcu 2016 dołączyła do grona Kawalerów Orderu Uśmiechu. W 2018 roku została odznaczona Medalami za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka Infantis Dignitatis Defensori i Ludziom Czyniącym Dobro.

 

SPOTKANIA Z KSIĄŻKĄ:  Książki o książkach – warsztaty literacko-plastyczne dla przedszkolaków

07.05, godz. 16:30          O chłopcu, który wpadł do książki

14.05, godz. 16:30          O dzieciach, które kochają książki

21.05, godz. 16:30          O niezwykłym chłopcu, który pożerał książki

28.05, godz. 16:30          Pudełko Hanki

 

 

 

Projekt LITERACKIM TROPEM – ILUSTROWANA PRZYGODA Z KSIĄŻKĄ dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

KALENDARZ WYDARZEŃ

Lipiec 2020
Pn Wt Sr Cz Pi So Nd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
NADCHODZĄCE WYDARZENIE:
2020-07-16
godz. 18:00
Wirtualne spotkanie z Marcinem Ogdowskim

Biblioteka Główna
Wypożyczalnia Literatury dla Dorosłych
16.07.2020 r. godz. 18:00
Facebook @bibliotekajastrzebie

2020-07-30
godz. 18:00
Wirtualne spotkanie z Jakubem Kornhauserem

Biblioteka Główna
Wypożyczalnia Literatury dla Dorosłych
30.07.2020 r. godz. 18:00
Facebook @bibliotekajastrzebie

NAJNOWSZE FILMY
 

Wirtualne spotkanie z Rafałem Hetmanem

 

Wirtualne spotkanie z Łukaszem Dębskim

 

Wirtualne spotkanie z Łukaszem Orbitowskim

 

Zasmakuj w muzyce

 

Zasmakuj w komiksach

 

Zasmakuj w czasopismach

 

Zasmakuj w literaturze dziecięcej

 

Zasmakuj w litaraturze czeskiej

 

Legimi - Polecane #4

 

Legimi - Polecane #3

Plan postępowań o udzielenie zamówień publicznych.
WIĘCEJ
Zapraszamy do
współtworzenia zasobów
Śląskiej Biblioteki Cyfrowej
Stowarzyszenie Przyjaciół MBP
Uniwersytet Trzeciego Wieku
WIĘCEJ

NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail:

Wypełniając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysyłaniem informacji o wydarzeniach i nowościach dotyczących Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju. Podanie danych jest dobrowolne. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwość ich poprawienia, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu- Zdroju, ul. Wielkopolska 1a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój.

BIBLIOGRAFIA MIASTA JASTRZĘBIE-ZDRÓJ

WIĘCEJ

Zapytaj bibliotekarza
Imię i nazwisko: E-mail: Twoje pytanie:

Administratorem danych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu- Zdroju, ul. Wielkopolska 1a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielania odpowiedzi na przesłane zapytanie.

Propozycja zakupu
Imię i nazwisko: E-mail: W jakie, Twoim zdaniem, książki powinna zaopatrzyć się biblioteka:

Administratorem danych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu- Zdroju, ul. Wielkopolska 1a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielania odpowiedzi na przesłane zapytanie.