LITERATURA NA WYŻYNACH - SPOTKANIA Z LITERATURĄ GÓRSKĄ

Projekt LITERATURA NA WYŻYNACH – SPOTKANIA Z LITERATURĄ GÓRSKĄ jest adresowany zarówno dla miłośników literatury jak i pasjonatów górskich przygód. Dobór tematyki i zapraszanych gości stanowi odpowiedź na ciągle rosnące zainteresowanie literaturą o tematyce górskiej i wynika z zainteresowań lokalnej społeczności. Organizacja różnorodnych działań: spotkań, wykładów, koncertu, konkursu fotograficznego i wystawy, pozwoli na promocję wartościowej literatury górskiej     i zaakcentuje jej obecność w kształtowaniu się kultury. Podczas projektu promowana będzie zarówno literatura współczesna poświęcona polskim himalaistom, jak i klasyka literatury pięknej. Projekt ma być źródłem inspiracji, otwarcia się na inne kultury i obyczaje oraz fundamentem dla rozwijania ciekawości świata.

Partnerem projektu będzie Wysokogórski Klub Jastrzębie-Zdrój.

Projekt trwa od kwietnia do sierpnia 2019 r. W tym czasie zaplanowano realizację następujących wydarzeń:

WYŻYNY MOŻLIWOŚCI – spotkanie autorskie z MARIUSZEM SEPIOŁĄ wokół reporterskich opowieści  o sukcesach i porażkach polskich himalaistów i himalaistek. Mariusz Sepioło zabierze słuchaczy w literacką podróż w najwyższe góry świata. Spotkanie będzie doskonałą okazją do dyskusji na temat literatury górskiej. Mariusz Sepioło jest autorem dwóch książek „Himalaistki” i „Nanga Dream. Opowieść o Tomku Mackiewiczu”, został wyróżniony w I edycji konkursu dziennikarskiego im. Zygmunta Moszkowicza oraz dwukrotnie nominowany w konkursie „Książka Górska Roku 2018”.

WANDA RUTKIEWICZ: KOBIETA-LEGENDA – spotkanie z ANNĄ KAMIŃSKĄ wokół biografii tej znanej himalaistki. Poznamy życiorys Wandy, dowiemy się jaka była, jak wyglądało jej życie zanim przyciągnęły ją góry i jak rozwijała się jej kariera. Spotkanie popularyzuje literaturę biograficzną poświęconą znanym polskim himalaistom. Anna Kamińska ma w swym dorobku wiele książek biograficznych, w przyszłym roku ukaże się kolejna książka autorki związana z himalaizmem, co pozwoli na szersze ujęcie tematu i promowanie nowości wydawniczych.

GÓRY, KRUPÓWKI I ŚWISTAKI – spotkanie z autorem książek z serii zakopiańskiej wydawanej przez Wydawnictwo Czarne. Zakopane i Tatry rozbudzają wyobraźnię turystów, poetów i artystów, są stale obecne w świadomości i literaturze. Seria ta ujmuje zagadnienia tatrzańskie z perspektywy historycznej, kulturowej i antropologicznej. Organizacja spotkania wokół książek z tej serii pozwoli nam spojrzeć ta Tatry i Zakopane z innej perspektywy i przekonać się, jak ta przestrzeń się zmieniała i wpływała na kształtowanie się kultury i literatury.

PIONOWY ŚWIAT JERZEGO KUKUCZKI – spotkanie z DARIUSZEM KORTKO, który wspólnie z Marcinem Pietraszewskim napisał pierwszą na polskim rynku biografię Kukuczki. Podczas rozmowy z autorem postaramy się przybliżyć sylwetkę tego znanego himalaisty, zarysować problemy z jakimi musiał się zmagać, opowiemy o jego rywalizacji z Messnerem. Poznamy również atmosferę, jaka panowała w środowisku himalaistów i przedstawimy najważniejszych wspinaczy.

POZWÓL SOBIE POCZYTAĆ KSIĄŻKĘ: czytanie performatywne – skierowane do uczestników wybranych spotkań autorskich. Przed spotkaniem odbywać się będzie półgodzinne czytanie książki autora, który będzie brał udział w spotkaniu w specjalnie przygotowanej scenografii. Wydarzenie ma w niekonwencjonalny sposób promować książkę oraz spotkania autorskie.

ODKURZAMY KLASYKÓW LIVE: POECI MŁODOPOLSCY – wykład poświęcony klasyce literatury polskiej, przybliżający obraz Tatr w poezji poetów młodopolskich. Spotkanie będzie transmitowane na żywo na fanpage`u Biblioteki na Facebooku.

NA SKALNYM PODHALU – zajęcia kulturoznawcze dla młodzieży, poświęcone zagadnieniom z dziedziny języka, muzyki, sztuki, folkloru. Zaprezentowanie takich tematów jak: gwara góralska, muzyka, góralska, taniec, strój góralski, sztuka i architektura Podhala pozwoli ukazać koloryt tych terenów. Celem zajęć jest nie tylko przybliżenie zagadnień związanych z folklorem, ale również podkreślenie wpływu „góralszczyzny” na kształtowanie się współczesnej kultury.

MOTYW TATR W LITERATURZE – literackie prezentacje dla młodzieży przygotowane w oparciu o klasykę literatury pięknej.  Motyw Tatr zaprezentowany zostanie przekrojowo, wykorzystane zostaną najważniejsze utwory poetyckie i beletrystyczne od romantyzmu po literaturę XX wieku.

KSIĄŻKA NA SZCZYCIE – ogólnomiejski konkurs fotograficzny podkreślający, że podróżowanie i czytanie idą w parze i że nie ma lepszego towarzysza podróży niż książka. Zadaniem uczestników konkursu będzie wykonanie zdjęcia książki w górskiej scenerii. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się podczas wernisażu zorganizowanego w Bibliotece Głównej.

KSIĄŻKA I GÓRY – pokonkursowa wystawa fotografii, dzięki której mieszkańcy miasta będą mogli oglądać wybrane prace konkursowe podczas wernisażu oraz w Galerii Pod Sową w Bibliotece Głównej. Wystawa ma zwrócić uwagę na obecność książki w codziennym życiu człowieka i jeszcze raz podkreślić, że książka to niezrównany towarzysz wszelkich podróży.

KONCERT KAPELI GÓRALSKIEJ "ISTEBNA" – wydarzenie zaprezentuje twórczość lokalnych artystów a zarazem uatrakcyjni propozycje w ofercie kulturalnej miasta, która przyciąga duże rzesze fanów muzyki folkowej.

 

 
 

Projekt LITERATURA NA WYŻYNACH – SPOTKANIA Z LITERATURĄ GÓRSKĄ dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

KALENDARZ WYDARZEŃ

Wrzesień 2019
Pn Wt Sr Cz Pi So Nd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
NADCHODZĄCE WYDARZENIE:
2019-09-17
godz. 16:00
Jesienny Babiniec w Filii nr 1

Filia nr 1
ul. Opolska 1b
17.09.2019 r., godz. 16:00

2019-09-17
godz. 18:00
Stoliki językowe – nauka języka czeskiego

Biblioteka Główna
ul. Wielkopolska 1a
17.09.2019. godz. 18:00

NAJNOWSZE FILMY
 

Bajkowa podróż dookoła świata - zakończenie wakacji

 

XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

 

Międzynarodowy Dzień bez Kłamstwa

 

Światowy Dzień Poezji

 

Koncert Noworoczny - 04.01.2019

 

Elżbieta Zaremba – wiersze cz.4

 

Elżbieta Zaremba – wiersze cz.3

 

Elżbieta Zaremba – wiersze cz.2

 

Elżbieta Zaremba – wiersze cz.1

 

Narodowe Czytanie pod Tężnią

Plan postępowań o udzielenie zamówień publicznych.
WIĘCEJ
Zapraszamy do
współtworzenia zasobów
Śląskiej Biblioteki Cyfrowej
Uniwersytet Trzeciego Wieku
WIĘCEJ

NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail:

Wypełniając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysyłaniem informacji o wydarzeniach i nowościach dotyczących Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju. Podanie danych jest dobrowolne. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwość ich poprawienia, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu- Zdroju, ul. Wielkopolska 1a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój.

BIBLIOGRAFIA MIASTA JASTRZĘBIE-ZDRÓJ

WIĘCEJ

Zapytaj bibliotekarza
Imię i nazwisko: E-mail: Twoje pytanie:

Administratorem danych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu- Zdroju, ul. Wielkopolska 1a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielania odpowiedzi na przesłane zapytanie.

Propozycja zakupu
Imię i nazwisko: E-mail: W jakie, Twoim zdaniem, książki powinna zaopatrzyć się biblioteka:

Administratorem danych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu- Zdroju, ul. Wielkopolska 1a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielania odpowiedzi na przesłane zapytanie.