Muzyka klasyczna jest dobrym lekarstwem na ukojenie duszy, ale może mieć również dobroczynny wpływ n

Andrzej Hiolski :"Arie operowe", "Pieśni kompozytorów polskich", "Pieśni", "Bach i kompozytorzy polscy XX wieku".

Andrzej Hiolski (1922-2000) osiągał artystyczne szczyty jako śpiewak operowy, interpretator pieśni; jako wykonawca muzyki współczesnej oraz partii wokalnych w licznych dziełach oratoryjno-kantatowych. Znacząca część Jego artystycznych dokonań została zachowana na płytach „Polskich Nagrań". Zasoby Mediateki wzbogaciły się o 4-płytowy album.

Płyta nr 1 - album poświęcony nagraniom operowym Andrzeja Hiolskiego, gdzie można usłyszeć artystę wykonującego m.in arie ze "Strasznego Dworu", "Halki", "Wesela Figara" i in.

Płyta nr 2 zawiera pieśni kompozytorów polskich: Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki i Mieczysława Karłowicza.

Płyta nr 3 zawiera czternaście pieśni Franza Schuberta – Schwanengesang oraz pieśni na głos i orkiestrę Gustawa Mahlera: Rückert Lieder i Lieder eines fahrenden Gesellen. Cztery Pieśni do słów Rückerta.

Płyta nr 4 prawie w całości wypełnia muzyka oratoryjno-kantatowa. Otwiera ją Kantata „Ich habe genug" Bacha, po czym następuje prezentacja polskiej muzyki XX wieku.

Novi Singers - "Chopin"

Novi Singers - polska jazzowa grupa wokalna działająca w latach 1965 – 1985.

Kultowa płyta Novi Singers pt. Chopin przed wielu laty była wielkim wydarzeniem artystycznym. Propozycja Novi Singers, wobec muzyki tak "wrażliwej" na wszelkie opracowania i transkrypcje, jaką jest muzyka Chopina, spotkała się z powszechną aprobatą, a przez bardzo wielu słuchaczy została przyjęta wręcz entuzjastycznie.

"Kantaty Wielkanocne" ze zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej Muzyczne Dziedzictwo Miasta Gdańska vol. 5. Premierowe nagrania kompozycji!

Prezentowane wydawnictwo zawiera nagrania pięciu z dziewięciu zachowanych kantat wielkanocnych napisanych przez kompozytorów działających w Gdańsku (po dwie Johanna Balthasara Christiana Freislicha i Johanna Daniela Pucklitza, jedną Friedricha Christiana Mohrheima); uzupełnia je kantata Johanna Theodora Roemhildta, którego dzieła gromadzono i grywano w kościołach św. Jana i św. Katarzyny.

W świecie Muzyki Dawnej znajdujemy królestwo różnorodności i wspaniałych artystów, którzy w dźwiękach odcisnęli swoje niepowtarzalne osobowości. Album Kolekcja Muzeum Narodowego: Muzyka Dawna, to trzy spojrzenia na Muzykę Dawną, które EMI prezentuje za pośrednictwem legendarnych wykonawców dawnego repertuaru. Jordi Savall z Hesperion XX wprowadza nas w świat muzyki instrumentalnej, Emma Kirkby przy akompaniamencie lutni (Anthony Rooley) uwodzi anielskim sopranem, a The Hilliard Ensemble oczarowuje bogactwem renesansowej polifonii .