Nie tylko kilt i dudy

Już niedługo bo 17 marca w Irlandii ale i na całym świecie obchodzony będzie Dzień Świętego Patryka – irlandzkie święto narodowe i religijne - dominować będzie kolor zielony a świętujący  uraczą się whiskey lub legendarnym piwem Guinness. Wszyscy przypinają sobie do ubrań listki koniczyny, bo podobno św. Patryk, głosząc doktrynę o Trójcy św., przedstawił istotę dogmatu zrywając koniczynę, która rosła u jego stóp,           i pokazując ją zgromadzonym. Znalezienie w tym dniu czterolistnej koniczyny podwaja szczęście. Dzieci w irlandzkich szkołach mają tradycję szczypania kolegów, którzy tego dnia nie mają na sobie nic zielonego. Oczywiście świętowaniu  towarzyszyć będzie muzyka -  głównie ta tradycyjna. Ale warto wspomnieć przy tej okazji artystów, którzy pochodzą z Irlandii i chociaż na co dzień nie ubierają się w kilty i nie grają na dudach to znani są na całym świecie.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         Ci najbardziej znani  to m.in. Sinéad O’Connor, Enya, Clannad, The Pogues, The Chieftains, Van Morrison, U2, Thin Lizzy, The Cranberries, The Corrs, Rory Gallagher, Kodaline, The Script. Tworzą do dziś dając dowód na to, że muzyka irlandzka, zarówno ta ludowa jak  i współczesna ma się dobrze będąc częścią życia Irlandczyków jak i obywateli całego świata.

Zapraszamy  bo wielu Irlandczyków w szufladach mamycool