Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

W czerwcu polecamy

W czerwcu polecamy

Pomoc społeczna

Podręcznik dla osób związanych z pracą socjalną w szerokim zakresie: od studentów przez pedagogów społecznych, pracowników socjalnych, badaczy, dziennikarzy, samorządowców oraz wszystkich osób zauważających problemy społeczne. Publikacja prezentuje m.in.: genezę i rozwój pomocy drugiemu człowiekowi; unormowania prawne, organizację, funkcje i świadczenia w pomocy społecznej; działania pomocy społecznej w obszarze wsparcia rodzin, osób z niepełnosprawnościami, seniorów, osób z uzależnieniami czy w kryzysie bezdomności; beneficjentów i kadry pomocy społecznej; zarządzanie, diagnozowanie i międzynarodowy wymiar pomocy społecznej; najnowsze tendencje w tym obszarze polityki społecznej.

Pomoc społeczna : idea - rozwój - instytucje / redakcja naukowa Elżbieta Bojanowska, Krzysztof Chaczko, Jerzy Krzyszkowski, Ewelina Zdebska. - Warszawa : PWN, 2022

 

Inwestycje budowlane w praktyce

Problematyka procesu inwestycyjno-budowlanego ma istotne znaczenie dla rozwoju rynku nieruchomości i liczby realizowanych robót budowlanych. Dotyczy nie tylko inwestorów instytucjonalnych, lecz także indywidualnych. Zakres regulacji prawnych obejmujących inwestycje budowlane jest znaczny i podlegają one nieustającym zmianom, dlatego poruszanie się w tej tematyce nie jest łatwe. Treść książki została przygotowana w taki sposób, aby wyjaśnić najważniejsze normy prawne i obowiązujące procedury. Zawarto w niej schematy i tabele ułatwiające zrozumienie omawianej tematyki. Poza praktycznymi tematami dotyczącymi pozwolenia na budowę, umów o roboty budowlane czy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, autorzy analizują również zmiany wprowadzone przez Polski Ład w budownictwie. Ich celem jest zapewnienie prostych rozwiązań prawnych umożliwiających budowę domów jednorodzinnych, w tym kwestie: budowy domów jednorodzinnych bez uzyskania pozwolenia na budowę.

Inwestycje budowlane w praktyce / redakcja Piotr Jarzyński ; Izabela Basińska-Cedro [i inni]. -  Stan prawny na 3 stycznia 2022 r. -  Warszawa : Wolters Kluwer, 2022

 

Sensory chemiczne i biosensory

Czym są sensory i biosensory? To nowoczesne urządzenia analityczne, które niejednokrotnie zastępują skomplikowane instrumenty pomiarowe. Publikacja autorstwa pracowników naukowo-badawczych z kilku ośrodków akademickich w Polsce omawia różne rodzaje sensorów i biosensorów oraz materiały użyte do ich produkcji. W jednym z końcowych rozdziałów poruszona jest kwestia perspektyw rozwoju tej dziedziny. W jakim kierunku pójdzie ewolucja takich urządzeń? Mimo, że pozycja jest dedykowana głównie studentom i pracownikom naukowym kierunków chemicznych, polecamy ją również wszystkim zainteresowanym rozwojem nowych technologii, ich wykorzystaniem np. w diagnostyce medycznej, do wykonywania testów i badań w domu.

Sensory chemiczne i biosensory / redakcja naukowa Zbigniew Brzózka, Elżbieta Malinowska, Wojciech Wróblewski. -  Warszawa : PWN, 2022

 

Matka równoległa

O swoich doświadczeniach związanych z macierzyństwem i wychowaniem połączonym z intensywną pracą opowiada Edyta Jungowska – aktorka, działaczka Fundacji ABC XXI, właścicielka wydawnictwa Jung-off-ska wydającego książki i audiobooki dla dzieci. Mama dorosłego Wiktora wspomina swoje wzloty i upadki, dziwiąc się nieuniknionemu upływowi czasu. Podkreśla rolę wykształcenia ale głównie pozycję książek w życiu dziecka. Wspólne czytanie to nie tylko lektura ale pretekst do spędzania razem czasu. Autorka wspomina książkę „Momo” Michela Ende, która mówi o tym jak zabójczy jest pośpiech, jak ważny wspólny czas, uważność i empatia. Takie książki naprawdę ratują dzieci przed zalewającymi ich z każdej strony bodźcami. Warto skorzystać z przemyśleń ambasadorki akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

Matka równoległa / Alina Gutek. – „Zwierciadło” , 2022, nr 6, s.100-104

 

Kwiaty polskie

O odkrywaniu na nowo zapomnianych gatunkach kwiatów uprawianych przez nasze babcie opowiadają Radek Berent i Łukasz Marcinkowski – założyciele organicznej farmy KWIATY&MIUT. Rudbekie, orliki, łubiny, lwie paszcze, dalie i mnóstwo innych gatunków stanowiących inne oblicze ogrodu, dla wielu kojarzącego się z równo przyciętymi trawnikami, wręcz bezobsługowego. Bogactwo kolorów, kształtów i pomysłów a także brzęczenie pracowitych pszczół i motyli budzi chęć spędzenia leniwego popołudnia w takim otoczeniu.

Kwiaty polskie / Grażyna Saniuk. - „Twój Styl”, 2022, nr 6, s. 138-143

 

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68