Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

W grudniu polecamy

W grudniu polecamy

Świąteczne zakupy z dietetyczką

 

Jedzenie to ważny element świątecznej tradycji. Nie zawsze jednak mamy czas i siłę, żeby samodzielnie przygotować wszystkie potrawy. Czy gotowe pierogi albo makowiec ze sklepu mogą być nie tyko smaczne, ale i zdrowe? A jeśli tak to… Zupa ze sklepu grzybowa czy barszcz, w płynie czy proszku? Śledzie w oleju kupujemy, a w śmietanie przyrządzamy samodzielnie? I co z deserem? W marketach czekają już gotowe keksy, serniki , pierniki. Wyglądają apetycznie, ale niektóre mają długi termin przydatności – to dobrze? Jak robić racjonalne świąteczne zakupy doradza na łamach „Twojego Stylu” dietetyczka Anna Reguła, autorka książki Zdrowo przez supermarket.

Gotowe na Święta  / Anna Reguła, rozmawiała Jolanta Zakrocka. - „Twój Styl”, 2021, nr 12, s. 214-217

 

Dekorujemy dom na Święta

Zamiast białego obrusu beżowa tkanina rozciągnięta przez środek stołu i świeże kwiaty w pastelowym kolorze… Zielone gałązki, czerwone korale ostrokrzewu, szyszki i drewniane gwiazdki na parapecie… Migoczące płomyki świec, tworzące przytulny i magiczny klimat wigilijnej kolacji… Stworzenie eleganckiego świątecznego nastroju nie zawsze wymaga dużego nakładu pracy, piękny efekt można osiągnąć w prosty i nowoczesny sposób – twierdzi wedding plannerka i blogerka Agnieszka Kudela i zaprasza Czytelników „Claudii” do swojego domu.

Magia klasyki i nowoczesności / Agnieszka Kudela, rozmawiała Agata Michej. - „Claudia”, 2021, nr 12, s. 114-119

 

Mr Christmas i jego renifery

Którędy najbliżej do Świętego Mikołaja? Takiego w saniach zaprzężonych do ośmiu reniferów? Północna Finlandia? Można bliżej! Znajdziesz go w Walii, na fermie Roba Morgana, zwanego przez sąsiadów Mr Christmas. Dla tego 47-letniego farmera zima zaczyna się dopiero wtedy, gdy oczy jego reniferów zmieniają kolor z miodowych na niebieskie, a ich racice kurczą się i twardnieją. O tych wspaniałych zwierzętach, kochanych, czułych, bardzo inteligentnych, świetnych towarzyszach zabaw, będących jednym z symboli Świąt Bożego Narodzenia, przeczytasz w grudniowym numerze „Wróżki”.

Mr Christmas i jego renifery/ Zbigniew Zborowski. - „Wróżka”, 2021, nr 12, s. 18-21

 

Wszystko o Bożym Narodzeniu

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia! Po całym świecie niesie się echo tych życzeń. Pośród światełek, śpiewów, świątecznych zapachów przeżywany jest ten magiczny, zaczarowany moment, który sprawia, że stajemy się lepsi, przynajmniej jeden raz w roku. Ale dlaczego? Co jest źródłem i sensem tej życzliwości? Co takiego się dzieje, że wszyscy zasiadają przy pięknie i suto zastawionym stole? Dlaczego Boże Narodzenie to dzień obdarowywania się prezentami? Kim jest Święty Mikołaj? A dlaczego szopka, dlaczego choinka? Niniejsza książka opowiada o tradycjach, obrzędach i zwyczajach, związanych ze świętami Bożego Narodzenie, pomaga poznać lepiej ich znaczenie i sens, i ma na celu zwrócenie uwagi na ducha, w jakim przeżywa się te święta.

Wszystko o Bożym Narodzeniu  / Aldo Falanga.  - Kraków : Wydawnictwo Salwator, 2005

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68