W lutym polecamy

Zamiast plastiku

Od 40 lat produkowany jest plastik, który zalega na wysypiskach, rzekach i oceanach. Do tych ostatnich rocznie trafia ok. 8 mln syntetycznych śmieci. Cierpi na tym zarówno flora, jak i fauna. Co jakiś czas pojawiają się informacje o zwierzętach złapanych w plastikowe pułapki. A przemysł nadal jest bardzo aktywny – co sekundę na Ziemi wytwarzanych jest 20 tysięcy plastikowych butelek. Czy istnieją jakieś nowoczesne pomysły na tworzywa sztuczne bardziej sprzyjające środowisku? Odpowiedzi znajdą się w artykule Marcina Jamkowskiego.

Plastikowa pułapka / Marcin Jamkowski.//„Focus. Nauka Zmienia Świat”, 2019, nr 2, s. 20-29

Roślina zakochanych

Kamelia, popularna róża chińska, zwana również „Damą wśród kwiatów”, sprowadzona w XVIII w p.n.e. do Europy uważana była za roślinę zakochanych. W zależności, którą odmianę się wybierze, można się nią cieszyć przez długi czas. Doskonale prezentuje się w donicy, na tarasie, czy w zimowym ogrodzie (o ile będzie to gatunek mrozoodporny). Najpiękniejsze jej odmiany, to: Lavinia Maggi, Hagamoro i Oki-no-nami. Więcej na temat hodowli i pielęgnacji Kamelii przeczytać można w lutowym „Moim Pięknym Ogrodzie”.

Róża chińska : Dama wśród kwiatów.//„Mój Piękny Ogród”, 2019, nr 2, s. 22-25

Romantyczny wyjazd

Luty to miesiąc zakochanych, to również wspaniała okazja na romantyczny wyjazd we dwoje. W najnowszym numerze „Podróży” polecanych jest 15. niesamowitych miejsc, do których można się udać z ukochaną osobą. Czy będzie to romantyczne Podlasie, cykladzka wyspa Santorini, historyczna Walencja, barwna Tanzania, a może Miasto Lampionów w Wietnamie? Wybór należy do Państwa.

Jadę tam : 15 romantycznych podróży.// „Podróże”, 2019, nr 2, s. 20-49

SPA w domu

Zimne wieczory, wietrzne poranki i uporczywy śnieg powodują, że wychłodzony, przemarznięty organizm tęskni za ciepłem i relaksem. Jak uciec od ponurej rzeczywistości i poprawić sobie nastrój? Domowe SPA będzie tego najlepszym rozwiązaniem. Peeling, maseczka, relaksacyjna muzyka i ciepła kąpiel w blasku świec. Czegóż chcieć więcej? Można jeszcze sięgnąć po lutową „Claudię” i przeczytać artykuł na temat domowych zabiegów SPA.

Pół godziny w domowym SPA.// „Claudia”, 2019, nr 2, s. 56-61

Zupa – receptą na wszystko

Gorąca zupa to najlepsza recepta na aktualną zimową porę roku, a także udany romantyczny wieczór (np. w Walentynki). Ewa Awdziejczyk w lutowym „Twoim Stylu” proponuje cztery pyszne przepisy, które nie tylko zaskoczą smakiem, ale przede wszystkim rozgrzeją i nasycą podniebienia.

Na chłodną godzinę / Ewa Awdziejczyk.// „Twój Styl”, 2019, nr 2, s. 162-168

KALENDARZ WYDARZEŃ

Maj 2019
Pn Wt Sr Cz Pi So Nd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
NADCHODZĄCE WYDARZENIE:
2019-05-21
godz. 16:30
SPOTKANIA Z KSIĄŻKĄ – warsztaty literacko-plastyczne dla przedszkolaków

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci
ul. Wielkopolska 1a
21.05.2019 r. godz. 16:30

2019-05-21
godz. 18:00
Stoliki językowe - nauka języka w Twojej Bibliotece

Biblioteka Główna
ul. Wielkopolska 1a
21.05.2019. godz. 18:00

NAJNOWSZE FILMY
 

Międzynarodowy Dzień bez Kłamstwa

 

Światowy Dzień Poezji

 

Koncert Noworoczny - 04.01.2019

 

Elżbieta Zaremba – wiersze cz.4

 

Elżbieta Zaremba – wiersze cz.3

 

Elżbieta Zaremba – wiersze cz.2

 

Elżbieta Zaremba – wiersze cz.1

 

Narodowe Czytanie pod Tężnią

 

70 lat Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju

 

Turniej rycerski - impreza finałowa Wakacji na Rycerskim Dworze

Plan postępowań o udzielenie zamówień publicznych.
WIĘCEJ
Zapraszamy do
współtworzenia zasobów
Śląskiej Biblioteki Cyfrowej
Uniwersytet Trzeciego Wieku
WIĘCEJ

NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail:

Wypełniając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysyłaniem informacji o wydarzeniach i nowościach dotyczących Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju. Podanie danych jest dobrowolne. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwość ich poprawienia, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu- Zdroju, ul. Wielkopolska 1a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój.

BIBLIOGRAFIA MIASTA JASTRZĘBIE-ZDRÓJ

WIĘCEJ

Zapytaj bibliotekarza
Imię i nazwisko: E-mail: Twoje pytanie:

Administratorem danych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu- Zdroju, ul. Wielkopolska 1a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielania odpowiedzi na przesłane zapytanie.

Propozycja zakupu
Imię i nazwisko: E-mail: W jakie, Twoim zdaniem, książki powinna zaopatrzyć się biblioteka:

Administratorem danych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu- Zdroju, ul. Wielkopolska 1a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielania odpowiedzi na przesłane zapytanie.