Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

W styczniu polecamy

W styczniu polecamy

Celiakia

Celiakia – zwana również chorobą trzewną o podłożu genetycznym, jest chorobą autoimmunologiczną trwającą całe życie. Charakteryzuje się (od momentu aktywacji) nietolerancją glutenu, czyli frakcji białka zawartego w zbożach takich jak: pszenica, żyto, jęczmień oraz owies. Powikłaniami celiakii jest m.in.: niepłodność, choroby wątroby, depresja, a nawet nowotwory. Publikacja autorstwa Petera H. R. Greena i Roryego Jonesa prezentuje najnowsze badania medyczne dotyczące zarówno celiakii, nietolerancji glutenu, a także wrażliwości na to białko.

Celiakia : autodiagnoza i samodzielne leczenie : najnowsze badania i najskuteczniejsze terapie na nietolerancję glutenu / Peter H. R. Green, Rory Jones ; [tłumaczenie: Dorota Morawska]. - Białystok : Vital 2019


Zioła

Publikacja autorstwa Paoli Mancini i Barbary Polettini stanowi kompendium wiedzy na temat 170. ziół popularnych w całej Europie. Zawarte w książce wskazówki dotyczą zarówno ich występowania, okresu zbioru ziół a także ich zastosowania w kuchni, lecznictwie, jak i kosmetyce. Encyklopedia zawiera również hasła poświęcone różnego typu dolegliwościom wraz z przyporządkowanym im odpowiednio recepturom i miksturom. Pozycja bogata jest również w przepisy kulinarne z wykorzystaniem ziół.

Zioła : nowa encyklopedia : właściwości i zastosowanie w odżywianiu, leczeniu i kosmetyce / [tekst Paola Mancini i Barbara Polettini ; tłumaczenie Zofia Pająk]. - Kielce : Wydawnictwo : Jedność copyright 2018


Leo – człowiek renesansu

Leonardo da Vinci – włoski renesansowy malarz, architekt, inżynier … I można by tu jeszcze dużo wymieniać, jednym słowem „człowiek renesansu”. Jego dzieła do dziś są podziwiane i omawiane przez naukowców i miłośników różnych dziedzin sztuki i wiedzy. Przepięknie wydana biografia autorstwa Luby Ristujcziny zachwyci każdego wielbiciela Leonarda da Vinci.

Leonardo da Vinci / Luba Ristujczina. - Bielsko-Biała : Wydawnictwo Dragon Sp. z o.o. 2019

Powrót do książek znanych z dzieciństwa

Barbara Gawryluk – znana dziennikarka, tłumaczka i autorka książek dla dzieci, tym razem proponuje publikację, której celem jest przybliżenie twórców ilustracji do książek pamiętanych z dzieciństwa. Wśród rozmówców, z którymi spotkała się autorka, są m.in.: Olga Siemaszko – ilustratorka m.in.: Bajeczek Józefa Ignacego Kraszewskiego, Bohdan Butenko – autor m.in.: rysunków do Wakacji z duchami Adama Bahdaja, czy Sposobu na Alcybiadesa Edmunda Niziurskiego i Jan Marcin Szancer – autor ilustracji do ponad 200 książek, m.in. do Akademii Pana Kleksa Jana Brzechwy, O krasnoludkach i o sierotce Marysi Marii Konopnickiej.

Ilustratorki, ilustratorzy : motylki z okładki i smoki bez wąsów / Barbara Gawryluk ; książkę zaprojektowała Anna Pol. - Warszawa : Marginesy 2019

„Kobiety zawsze znajdą sposób, żeby się ubrać”

– jakże prawdziwe są słowa babci, które przytacza we wstępie do swojej książki Katarzyna Żebrowska.  Polskie piękno… to pozycja obowiązkowa dla każdej/ego miłośniczki/ka mody. Autorka przedstawia dzieje mody XX wieku na tle zmieniających się zjawisk społecznych, ale przede wszystkim walki kobiet o swoje prawa. Opisy zjawisk, związanych ze zmieniającą się modą i stylem, wzbogacone zostały fotografiami i rycinami. Na uwagę zasługują m.in.: karykatury najnowszych trendów mody kobiecej z 1923 roku.

Polskie piękno : sto lat mody i stylu / Karolina Żebrowska. - Kraków : Społeczny Instytut Wydawniczy Znak 2018

Kobieta na sprzedaż

Prostytucja kobieca… Katarzyny Waszyńskiej rzetelnie i wnikliwie omawia zjawisko nierządu z różnych perspektyw. Publikacja podzielona została na cztery rozdziały. Pierwszy poświęcony został charakterystyce zjawiska prostytucji. Autorka analizuje m.in.: zagadnienia związane z definicją, aspekty historyczne i prawne prostytucji. W drugim rozdziale autorka skupia się zarówno na przyczynach uprawiania nierządu (biologicznych, ekonomicznych, społecznych), tożsamości prostytutek, jak i handlu kobietami. Kolejny rozdział omawia świadczenia usług seksualnych: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Znalazło się tu miejsce m.in. na prezentację badań nad prostytucją kobiecą (np.: motywy prostytuowania się, przemoc w prostytucji, klienci prostytutek), analizę pracy seksualnej (zjawiska, jakim jest sponsoring, czy sprzedaż dziewictwa). W ostatniej części autorka prezentuje prostytucję w ujęciu teorii czynników chroniących i czynników ryzyka.

Prostytucja kobieca : psychospołeczne studium zjawiska : sacrum, profanum, praca seksualna / Katarzyna Waszyńska. - Poznań : Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, 2018

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68