Wrzesień

 

Rzecz o czasopismach muzycznych, które mają wpływ na życie muzyczne społeczeństwa, kształtując tym samym nasz muzyczny gust. Przedstawiają całą masę informacji, wiadomości, recenzji, ciekawostek, komentarzy jednym słowem są bagactwem materiałów, jakich czasami nie udaje nam się znaleźć w książkach.

 

Branża muzyczna w Polsce po 1989 roku rozwijała się bardzo szybko. Powstało wiele czasopism muzycznych, redaktorami zostawały osoby, które po dziś dzień są znane i cenione w branaży muzycznej. Wiądącymi tytułami były m.in: Non Stop, Brum, Machina, Tylko Rock (dzisiejszy Teraz Rock), Jazz Forum, Morbid Noizz, Metal Hammer.

Charakterystyczną cechą ówczesnych czasopism były przede wszystkim broszury muzyczne oraz listy przebój, gdzie czytelnicy listownie głosowali na ulubionego artystę, zespół, album czy wydarzenie muzyczne. Dzisiaj wygląda to zupełnie inaczej, Internet, internetowe portale muzyczne dają użytkownikom znaczne większe możliwości. Nadal jednal istnieje kilka naprawdę wartościowych tytułów wydawanych w formie "papierowej", a co za tym idzie prawdziwych pasjonatów muzyki, którzy chętnie po te tytuły sięgają.Teraz Rock” zyskał w latach 90 –tych sympatię słuchaczy muzyki metalowej i rockowej. Z gazetą był związany między innymi Tomek Beksiński. Jest to kontynuacja czasopisma „Tylko Rock”. Zawiera wszystko co warto wiedzieć o muzyce - rock, pop, hip hop, metal, dance, jazz, house. To także bieżące informacje o wydarzeniach, koncertach, recencje płyt, wywiady z artystami. W każdym numerze pisma zamieszczona jest wkładka zawierająca informacje tylko o jednym artyście lub grupie muzycznej: biografię, omówienie dyskografii, opinie innych wykonawców.

 

"Metal Hammer" największe i najdłużej regularnie ukazujące się w Polsce rodzime pismo poświęcone muzyce. Magazyn jest dedykowany wszystkim fanom muzyki z gatunków rock i metal np miłosnikom takich grup muzycznych, jak Slipknot, Slayer, Motorhead czy Black Sabath. W każdym numerze można odnaleźć interesujące i wyczerpujące wywiady z muzykami, historie najbardziej popularnych zespołów tworzących historię muzyki oraz prezentacje sylwetek wybitnych artystów. To przede wszystkim również rzetelne recenzje najnowszych płyt i singli, a także zapowiedzi i relacje z tras koncertowych.

 

"Twój Blues" to jedyny ogólnopolski magazyn poświęcony muzyce bluesowej. W każdym numerze znajdziemy teksty biograficzne i wywiady z artystami uznanymi, znanymi mniej albo wcale, jak również o tych, których koncerty w najbliższym czasie będą miały miejsce w Polsce. W dziale relacji koncertowych i festiwalowych dziennikarze dzielą się wrażeniami z najważniejszych imprez bluesowych w Polsce, Europie i USA. Dział recenzji obejmuje średnio 60 pozycji z całego świata. Trzon redakcji kierowanej przez Andrzeja Matysika stanowią najlepsi polscy dziennikarze muzyczni, a współpracownikami czasopisma są też amerykańscy, kanadyjscy i europejscy fotograficy oraz publicyści bluesowi.

 

"Jazz Forum"czasopismo poświęcone głównie muzyce jazzowi, założone w roku 1965 . Wydawane jest przez spółkę For Jazz, w której znaczny udział ma Polskie Stowarzyszenie Jazzowe. Polskie pismo, które czyta cały świat ! Czytelnicy mogą znaleźć w magazynie informacje nt. polskiej i zagranicznej muzyki jazzowej, koncertów, festiwali oraz wywiady z muzykami. Istnieje też strona internetowa periodyku. Pismo cenione jest przez czytelników, potwierdzeniem powyższej tezy jest wypowiedź jednego z internautów: „»Jazz Forum«” to doskonałe kompendium

wiedzy na temat tego, co ważne dla światowego i polskiego jazzuZachęcamy do czytania prasy muzycznej. Tytuły dostępne w Mediatece można wypożyczyć do domu i delektować się informacjami w nich zawartymi w domowych pieleszach z filiżanką dobrej herbaty i dźwiękach ulubionej muzyki.

 

 

     

 

 

KALENDARZ WYDARZEŃ

Czerwiec 2020
Pn Wt Sr Cz Pi So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
NADCHODZĄCE WYDARZENIE:
NAJNOWSZE FILMY
 

Zasmakuj w muzyce

 

Zasmakuj w komiksach

 

Zasmakuj w czasopismach

 

Zasmakuj w literaturze dziecięcej

 

Zasmakuj w litaraturze czeskiej

 

Legimi - Polecane #4

 

Legimi - Polecane #3

 

Legimi - Polecane #2

 

Legimi - Polecane #1

 

Legimi - film instruktażowy

Plan postępowań o udzielenie zamówień publicznych.
WIĘCEJ
Zapraszamy do
współtworzenia zasobów
Śląskiej Biblioteki Cyfrowej
Stowarzyszenie Przyjaciół MBP
Uniwersytet Trzeciego Wieku
WIĘCEJ

NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail:

Wypełniając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysyłaniem informacji o wydarzeniach i nowościach dotyczących Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju. Podanie danych jest dobrowolne. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwość ich poprawienia, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu- Zdroju, ul. Wielkopolska 1a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój.

BIBLIOGRAFIA MIASTA JASTRZĘBIE-ZDRÓJ

WIĘCEJ

Zapytaj bibliotekarza
Imię i nazwisko: E-mail: Twoje pytanie:

Administratorem danych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu- Zdroju, ul. Wielkopolska 1a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielania odpowiedzi na przesłane zapytanie.

Propozycja zakupu
Imię i nazwisko: E-mail: W jakie, Twoim zdaniem, książki powinna zaopatrzyć się biblioteka:

Administratorem danych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu- Zdroju, ul. Wielkopolska 1a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielania odpowiedzi na przesłane zapytanie.