Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

ZERO FIKCJI – SPOTKANIA Z REPORTAŻEM

ZERO FIKCJI – SPOTKANIA Z REPORTAŻEM

ZERO FIKCJI – SPOTKANIA Z REPORTAŻEM

Projekt zakłada organizację szeregu działań promujących czytelnictwo i najnowsze, najbardziej znaczące zjawiska polskiej literatury współczesnej zwłaszcza reportażu. Chcemy rozbudzić w uczestnikach projektu potrzebę sięgania po wartościową literaturę i wyrobienie przekonania o potrzebie udziału w życiu kulturalnym miasta. Oprócz reportażu literackiego program zawiera punkty związane z wiedzą teoretyczną i fotografią. Reportaż to słowo klucz dla otaczających nas zjawisk, pozwalający przyglądać się wybranym tematom z różnych perspektyw. Dzięki temu niesie on ze sobą to, co w literaturze najcenniejsze: zbliża do prawdy i lepszego rozumienia świata. Projekt kierujemy do młodzieży, dorosłych i osób 60+. Jest on odpowiedzią na rosnące  zainteresowanie wydarzeniami literackimi z zakresu polskiej sztuki reportażu. Uczestnicy zostaną zaproszeni do aktywnego udziału w najbardziej znaczących zjawiskach literatury współczesnej, przez co poszerzą swoją wiedzę na temat literatury i powszechnych praktyk czytelniczych.

Projekt realizowany jest od września do grudnia 2020 r.

Ze względu na panującą epidemię koronawirusa SARS-Cov-2 w zależności od rozwoju sytuacji, wszystkie zaplanowane wydarzenia będą nagrywane i transmitowanie online bądź będą odbywać się na żywo z zachowaniem określonego reżimu sanitarnego.

16.09 godz. 18:00  CAŁA PRAWDA O PÓŁNOCY – spotkanie autorskie z Iloną Wiśniewską wokół książek „Hen. Na północy Norwegii” i „Białe. Zimna wyspa Spitsbergen” pozwoli na skonfrontowanie naszych wyobrażeń na temat krajów Północy z prawdą odkrytą przez reporterkę. Autorka reportaży poprzez rozmowy i zbieranie ludzkich opowieści i wspomnień próbuje skonstruować prawdziwy obraz europejskiej północy, odkrywa przed nami indywidualne historia i pokazuje, jak wygląda życie w tamtych rejonach. Celem spotkania jest wykształcenie ciekawości świata, promowanie literatury non fiction.

Ilona Wiśniewska – reporterka i fotografka, współpracuje z „Polityką” i „Dużym Formatem”. Autorka książek Białe. Zimna wyspa Spitsbergen, Hen. Na północy Norwegii oraz Lud. Z grenlandzkiej wyspy. Była nominowana do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej, tytułu Kobiety Roku 2015 w plebiscycie portalu wp.pl oraz Nagrody im. Beaty Pawlak. Za książkę Hen otrzymała nagrodę w konkursie Travelery, a za Lud Kryształową Kartą Polskiego Reportażu - Nagrodą Prezydenta Lublina oraz nominację do nagrody MediaTory w kategorii ObserwaTOR. Jest również laureatką Złotej Sowy – nagrody Klubu Inteligencji Polskiej w Wiedniu, przyznawanej twórcom propagującym polską kulturę zagranicą. Mieszka w północnej Norwegii.

09.10 godz. 18:00 DZIENNIK HIPOPOTAMA – spotkanie z Krzysztofem Vargą – pisarzem, krytykiem literackim i dziennikarzem. Trzykrotnym finalistą Nagrody Literackiej Nike. Podczas spotkania porozmawiamy o sposobach docierana do prawdy, o tym gdzie jej poszukiwać i co możemy wynieść z poznania indywidualnych prawd nie tylko znanych osób. Spotkanie kierowane jest do dorosłych czytelników i młodzieży i ma na celu promowanie twórczości nagradzanych pisarzy i rozwijanie zainteresowania literaturą non fiction. Krzysztof Varga jest laureatem wielu nagród i kolekcjonerem nominacji do prestiżowych wyróżnień.

Autor licznych powieści: Chłopaki nie płaczą, Śmiertelność, Tequila, Karolina, Nagrobek z lastryko, Aleja Niepodległości, Trociny, Masakra, Sonnenberg. Za Nagrobek z lastryko autor otrzymał nagrodę Książka Zimy 2006/2007. Pisze także eseje, jak Bildungsroman czy 45 pomysłów na powieść, za który otrzymał nagrodę Fundacji Kultury. Wspólnie z Pawłem Duninem-Wąsowiczem opublikował słownik literatury najnowszej Parnas Bis. Słownik literatury polskiej urodzonej po 1960 roku, współtworzył antologię wierszy najnowszych Macie swoich poetów. Pisze książki o historii i kulturze Węgier: Gulasz z turula, Czardasz z mangalicą, Langosz w jurcie. W 2016 roku ukazała się także Setka czyli zbiór 100 najlepszych felietonów autora, publikowanych wcześniej w „Dużym Formacie” – magazynie „Gazety Wyborczej”. Niedawno wydał biografię Edmund Niziurskiego „Księga dla starych urwisów”. Książki Vargi ukazują się w wielu językach.

13.10 godz. 18:00 DOCIEKANIE PRAWDY – spotkanie z Kamilem Bałukiem wokół książki „Wszystkie dzieci Louisa” pozwoli zrekonstruować literackie dochodzenie do prawdy przez młodego reportera. Jego drobiazgowe śledztwo na temat afery w Holandii pozwoli nam przyjrzeć się pracy reportera. Kamil Bałuk próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak doszło do tego, że jeden człowiek został ojcem ponad dwusetki dzieci – i kim są dziś te dorosłe już dzieci. Reporter spróbuje odpowiedzieć na ważne i trudne w dzisiejszej rzeczywistości pytania o to, czy każdy człowiek ma prawo do posiadania dziecka, czy każde dziecko ma prawo do wiedzy o swoich biologicznych korzeniach. Spotkanie ma promować twórczość literacką młodych reporterów, pokazywać, że literatura daje nam możliwość odkrywania prawd o świecie i uczyć interpretacji otaczającej nas rzeczywistości poprzez lekturę książek non fiction.

Kamil Bałuk – reporter, absolwent MISH, socjologii, filologii niderlandzkiej i dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Reportaże publikował w „Dużym Formacie”, „Przekroju”, „Wysokich Obcasach”, „Newsweeku” oraz w zbiorach książkowych „Grzech jest kobietą” i „Tutaj drzwi trzeba otwierać powoli”. Jego teksty były kilkukrotnie nominowane do Nagrody Newsweeka im. T. Torańskiej w kategorii Młody Talent. Autor książki „Wszystkie dzieci Louisa” nominowanej do MediaTORów 2017, która w 2018 roku ukaże się w Holandii nakładem prestiżowego wydawnictwa De Geus. Książka została debiutem roku Publio.pl. W październiku

2018 r. ukazała się biografia Zbigniewa Wodeckiego „Wodecki. Tak mi wyszło”, której jest współautorem. Laureat piątej edycji Konkursu Stypendialnego im. R. Kapuścińskiego za projekt zbioru reportaży o współczesnej Holandii, nad którym obecnie pracuje. Prowadził zajęcia na Uniwersytecie Wrocławskim i w Polskiej Szkole Reportażu. Na co dzień współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie.

29.10 godz. 18:00 MIĘDZY PRAWDĄ A FIKCJĄ – spotkanie z Filipem Springerem wokół książki „Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz”, w której reporter demontuje mit szczęśliwego i spokojnego kraju jakim jest Dania. W tej gatunkowej hybrydzie obok tekstów reporterskich znajdziemy teksty opisujące fikcyjne wydarzenia, które jednak mają znamiona prawdopodobieństwa. Spotkanie wokół tej książki jest ważne, ponieważ pokazuje jak reporter łączy w reportażu prawdę z fikcją. Rozmowa z gościem pozwoli na znalezienie odpowiedzi na pytanie o prawdę w reportażu, o to w jaki sposób wprowadzać do literatury non fiction fikcję i czy taki zabieg jest uzasadniony.

CAŁA PRAWDA O SYRII: spotkanie z Rafałem Grzenią – pisarzem i dziennikarzem, który przebywał  w rewolucyjnej Syrii. W 2013 roku spędził prawie 40 dni w wyzwolonej spod władzy reżimu prezydenta Assada części kraju, zbierając materiał do albumu reporterskiego i książki o rewolucyjnej Syrii. Zaproszony gość opowie o pracy reportera wojennego, kulturze Syrii i o codziennym życiu jej mieszkańców. Wydarzenie ma ukazać podwójny sposób ujęcia świata – poprzez obraz oraz słowo a także promować polską sztukę reportażu.

RAFAŁ GRZENIA jest znakomitym filologiem, krytykiem literackim i filmowym, prowadzi warsztaty z literatury, dziennikarstwa i filmu.

PRAWDA REPORTERA – spotkanie z Włodzimierzem Nowakiem, nagradzanym reporterem, pisarzem, dziennikarzem, autorem książek: „Niemiec. Wszystkie ucieczki Zygfryda”, „Serce narodu koło przystanku” i tomu polsko-niemieckich reportaży „Obwód głowy”. Różnorodność poruszanych przez Nowaka tematów pozwoli pokazać, jak szukać prawdy w ludzkich historiach, jak zbierać

materiał, jak opowiadać o otaczającym nas świecie. Spróbujemy dowiedzieć się, czego możemy nauczyć się od reportera i czy reporter musi podporządkować się prawdzie. Autor „Zygfryda” powtarza, że „reportaż pozwala nam zrozumieć świat”, to sprawia, że odpowiedzialność za słowo w tym gatunku literackim jest bardzo ważne.

PRAWDA CZY FAŁSZ ? – gra edukacyjna dla młodzieży z wykorzystaniem reportaży uznanych polskich twórców tej sztuki dziennikarskiej. Celem gry będzie ćwiczenie umiejętności odróżniania informacji prawdziwych od fałszywych, rozwinięcie umiejętności w zakresie krytycznego myślenia i tematyki fake newsów.

CAŁA PRAWDA O REPORTAŻU – wykład skierowany do młodzieży poświęcony założeniom gatunkowym reportażu. Ideą wykładu jest prezentacja cech reportażu, przybliżenie sylwetek znanych reporterów.

POZWÓL SOBIE POCZYTAĆ KSIĄŻKĘ: czytanie performatywne skierowane do uczestników wybranych spotkań autorskich. Przed spotkaniem odbywać się będzie półgodzinne czytanie książki autora, który będzie brał udział w spotkaniu w specjalnie przygotowanej scenografii. Wydarzenie ma w niekonwencjonalny sposób promować książkę oraz spotkania autorskie.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68