KULTURALNY OPEN SPACE

Projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju KULTURALNY OPEN SPACE poprzez swoją różnorodną ofertę pokazuje, jak nietypowo można spędzić czas w Bibliotece. Od czerwca do października 2023 r. literatura i kultura staną się bezpośrednim lub pośrednim elementem inspirującym do aktywnego spędzania czasu.

Podczas projektu organizowane będą wydarzenia edukacyjno-animacyjne wspomagające lokalne społeczności w działaniach twórczych. Będziemy czytać, uczestniczyć w spektaklach teatralnych, słuchać i tworzyć - to będzie wielkie święto i wielka zabawa, do której zaprosimy mieszkańców miasta i okolic. Projekt KULTURALNY OPEN SPACE kierowany jest do wszystkich grup wiekowych i jego celem jest stworzenie warunków do wzmocnienia tożsamości i uczestnictwa w kulturze. Oprócz działań plenerowych, poza murami Biblioteki, przekroczymy bramy jastrzębskiego Zakładu Karnego, aby tam stworzyć przestrzeń upowszechniania dorobku kulturalnego. Podjęte działania ma rzecz środowisk wykluczonych udowodnią, że Kultura nie wyklucza a buduje tożsamość i pozwala na tworzenie miejsca przyjaznego i otwartego. Organizacja imprez plenerowych, spotkań autorskich i innych aktywności zwiększy obecność kultury w życiu społecznym mieszkańców Miasta i osadzonych w Zakładzie Karnym.

W RAMACH PROJEKTU PRZEWIDZIANO ORGANIZACJĘ NASTĘPUJĄCYCH WYDARZEŃ:

W ramach projektu planuje się organizację imprezy plenerowej odbywającej się w przestrzeniach Parku Zdrojowego. Imprezy odbywać się będą we dwie wakacyjne soboty, co zwiększy dostępność i pozwoli na wspólne spędzenie czasu wolnego:

* OtwARTE! Czytanie na trawie – impreza plenerowa.

W programie: spektakl teatralny dla dzieci, spotkanie dla dorosłych z Małgorzatą Rejmer - pisarką, autorką reportaży, warsztaty rękodzielnicze dla dzieci i dorosłych, wspólne czytanie ulubionych książek, bookcrossing.

* OtwARTE! Czytanie na trawie – impreza plenerowa.

W programie: ZACZYTAJ SIĘ - spotkanie autorskie z Jakubem Małeckim - nagradzanym prozaikiem, którego książki tłumaczone są na języki: rosyjski, niemiecki, holenderski, słoweński i macedoński, wspólne czytanie powieści graficznych, bookcrossing.

* OTWARTA STREFA SZTUKI – międzypokoleniowy plener malarski w Parku Zdrojowym, warsztaty dla dzieci i dorosłych z tworzenia zakładek, notesów i lapbooków.

* OTWARTA STREFA LITERACKA – Uśmiech dla Żabki: spotkanie z Przemysławem Wechterowiczem; Podróże Julki i Krzysia: spotkanie z Markiem Marcinowskim.

* KULTURA BEZ BARIER – spotkanie w Zakładzie Karnym.