Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

LITERACKA NOC KUPAŁY

LITERACKA NOC KUPAŁY

LITERACKA NOC KUPAŁY

Projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju „LITERACKA NOC KUPAŁY” realizowany jest od kwietnia do lipca 2022 r. Wydarzenie nawiązuje do dawnych tradycji romantycznych, w których ważną rolę odgrywa ludowość, fantastyka, pochwała wyobraźni i fascynacja światem natury. Projekt kierowany jest do wszystkich grup wiekowych, dzieci, młodzieży, dorosłych i stanowi odpowiedź na rosnące zainteresowanie wśród jastrzębskich czytelników kulturą i wierzeniami Słowian. Udział w działaniach projektowych jest bezpłatny, co ułatwi dostęp do działań literacko-kulturalnych szerokiemu gronu uczestników. Sięgnięcie po różnorodne dziedziny kultury wysokiej i popularnej pozwoli w ciekawy sposób promować najciekawsze zjawiska literackie, odnosząc się równocześnie do kanonu literatury.

W RAMACH PROJEKTU PRZEWIDZIANO ORGANIZACJĘ NASTĘPUJĄCYCH WYDARZEŃ:

KUCHNIA SŁOWIAN, CZYLI O POSZUKIWANIU DAWNYCH SMAKÓW - spotkanie z HANNĄ I PAWŁEM LIS. Spotkanie kierowane do dorosłych i młodzieży. Hanna i Paweł Lis jako pierwsi w Polsce podjęli się odtworzenia wczesnośredniowiecznych słowiańskich przepisów i smaków, bazując zarówno na własnych eksperymentach, jak i opracowaniach etnograficznych, historycznych, archeologicznych i botanicznych.

BESTIARIUSZ SŁOWIAŃSKI - warsztaty literackie dla młodzieży z WITOLDEM VARGASEM autorem m.in. „Bestiariuszy słowiańskich”. Podczas warsztatów zaprezentujemy najbardziej znane i tajemnicze stwory i potwory wywodzące się z wierzeń słowiańskich i ludowych.

ŚLĄSKIE STRASZKI - spotkanie dla dzieci z WALDEMAREM CICHONIEM autorem książki „Bebok, Heksa i inksi”, która jest kompendium wiedzy na temat dziwnych stworów występujących w podaniach i legendach śląskich.

MICKIEWICZ DLA DZIECI - spotkanie dla dzieci z JAROSŁAWEM MIKOŁAJEWSKIM autorem książki „Kuferek Adama Mickiewicza”, która przybliży najmłodszym postać romantycznego wieszcza. Autor „Ballad i romansów” na kartach książki Mikołajewskiego stanie się bliższy młodym czytelnikom, którzy poznają ciekawe fakty i przygody z jego życia.

SEKRETNA MOC ZIÓŁ - warsztaty zielarskie i spotkanie autorskie z JOANNĄ LAPRUS autorką książki „Słowiańskie boginie ziół”. Warsztaty zostaną poprowadzone przez zielarkę, znawczynię tematu i fascynatkę dawnych kultur słowiańskich. Uczestnicy przekonają się, że prawie wszystko to co znajduję się w zasięgu naszej ręki, czyli zielone trawy, liście, chwasty można wykorzystać do przygotowania posiłków, leków bądź kosmetyków.

LITERACKA NOC KUPAŁY – IMPREZA PLENEROWA Impreza plenerowa dla mieszkańców miasta i wszystkich zainteresowanych, która przybliży kulturę i wierzenia ludowe Słowian. Działania w ramach tego wydarzenia stanowić będą podsumowanie spotkań i warsztatów poświęconych literaturze nawiązującej do dziedzictwa polskiego romantyzmu. W ramach imprezy odbędą się:

* KWIETNE WIANKI - warsztaty florystyczne plecenia wianków i układania kompozycji kwiatowych.

* SZTUKA WYPLATANIA WIKLINY - warsztaty, podczas których uczestnicy wykonają oryginalne ozdoby inspirowane kulturą Słowian.

* MOTANKI - warsztaty tworzenia słowiańskich lalek. Podczas warsztatów uczestnicy ze skrawków materiałów, tasiemek, koronek wykonają niepowtarzalne lalki motanki, które odgrywały ważną rolę w wierzeniach dawnych Słowian.

* KWIAT PAPROCI - warsztaty tworzenia kwiatów z bibuły.

* NA SŁOWIAŃSKĄ NUTĘ - koncert zespołu DAJ OGNIA grającego historyczne melodie na instrumentach tradycyjnych przeplatając tradycje muzyczne Polski i Skandynawii.

 

                                                                                                                      

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68