ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZ - WIDZIMY SIĘ NA SZLAKU
2022-04-13 11:06:00

13.05.2022 r. godz. 17:30

ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZ - WIDZIMY SIĘ NA SZLAKU to nietuzinkowe wydarzenie nie tylko dla miłośników książek i turystyki rowerowej. To spotkanie dla wszystkich tych, którzy są ciekawi świata i nieszablonowych spotkań.

Naszą przygodę rozpoczynamy na Żelaznym Szlaku Rowerowym 13 maja o godzinie 14:30 i ruszamy ze stacji Zofiówka.

O godzinie 17:30 będzie można dołączyć do wydarzenia i ze stacji Zofiówka razem z  Orkiestrą Na Dużym Rowerze, dotrzeć do stacji Moszczenia „Zielony most”, na której będą czekać na nas Jakub Kornhauser i Anita Demianowicz. Na miejscu będzie można wziąć udział w akcji bookcrossing.

Jakub Kornhauser - poeta, eseista, tłumacz, literaturoznawca, redaktor, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Opublikował cztery tomy poetyckie, m.in. Drożdżownię (2015), za którą otrzymał Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej, i Dziewięć dni w ścianie (2019), a także zbiory esejów Wolność krzepi (2018) i Preteksty, posłowia. Małe kanony literatury światowej (2019). Tłumaczył książki Gherasima Luki, Dumitru Crudu (wraz z Joanną Kornaś-Warwas), Gellu Nauma oraz Miroljuba Todorovicia (wraz z Kingą Siewior). Obecnie pełni funkcję redaktora serii wydawniczych „awangarda/rewizje” (Wydawnictwo UJ), „Rumunia Dzisiaj” (Universitas) i „wunderkamera” (Instytut Mikołowski), współpracuje również z portalem Małopolska To Go, na którego łamach opisuje wyznaczone przez siebie trasy rowerowe.

Anita Demianowicz - podróżniczka, blogerka i fotografka. Prowadzi bloga www.banita.travel.pl oraz warsztaty fotograficzne Wyzwolone Migawki. Podróżuje przede wszystkim sama, często na rowerze, najchętniej do Ameryki Środkowej. Organizuje unikalny festiwal podróżniczy TRAMPki- Spotkania Podróżujących Kobiet w Gdańsku,  którym inspiruje kobiety do podróżowania na własną rękę. Autorka książki „Końca świata nie było”.

Orkiestra Na Dużym Rowerze to sześcioosobowy zespół muzyków, który potrafi zagrać koncert jadąc jednośladem. Sześć indywidualności, sześć temperamentów, sześć męskich charakterów wymieszanych ze sobą doprowadziły do stworzenia niepowtarzalnego band’u, który nie kopiuje stylów, czy manier wypracowanych przez geniuszy sceny artystycznej, lecz sam stanowczo toruje drogę przez nieodkryte do tej pory sfery aranżacji muzycznej.

Półfinaliści XIII edycji programu MAM TALENT!!!

Skrzypce – w dłoniach Jędrzeja staną się narzędziem najbardziej szalonych muzycznych improwizacji. Kontrabas niczym aranżacyjny fundament stoi na straży całości kompozycji, nadając motorykę w poszczególnych utworach. Szalony multiinstrumentalista - Krzysztof - zagra na wszystkim! Maciej -  zawodowo wirtuoz akordeonu, posłuży się instrumentem, by wymknąć się z szablonu w kierunku niepohamowanych eksperymentów harmonicznych. Tomasz - to prawdziwy rytmiczny dynamit. Śpiewający kierowca-  Adrian - zadba o spójność brzmienia.

Koncerty zespołu to niepowtarzalne wyprawy przez rożne gatunki i style całego muzycznego świata. Publiczność zgromadzona na występach staje się uczestnikiem podróży, której kierunek nadaje spontanicznie załoga band’u. Wynikiem takiej, często improwizowanej, dźwiękowej ekspedycji są żywiołowo tworzone unikatowe aranżacje, które zaskoczyć mogą nawet najbardziej wnikliwych poszukiwaczy nietuzinkowych brzmień.

Serdecznie zapraszamy!

Wydarzenie odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Jastrzębie-Zdrój

Patronat medialny: